Pod lupą budowa zęba – Poznaj części i tkanki, które tworzą każdy ząb!

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

27.12.2023
Pod lupą budowa zęba - Poznaj części i tkanki, które tworzą każdy ząb!

Jak zbudowany jest ząb?

Na pierwszy rzut oka zęby wydają się być prostą konstrukcją. A jednak jeśli zagłębić się w temat, okazuje się, że ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana. W dzisiejszym wpisie omówimy części i tkanki, z jakich składa się każdy ząb.

 

Z jakich części składa się ząb?

Jeżeli chodzi o budowę anatomiczną, ząb składa się z dwóch głównych części – korony i korzenia – oraz stanowiącej między nimi połączenie szyjki zębowej.

Korona to ta część zęba, która jest widoczna powyżej linii dziąsła. Poniżej tej linii natomiast znajduje się korzeń. Liczba i długość korzeni mają duże znaczenie dla stabilności zęba. Ząb jest tym silniej umocowany w zębodole, im więcej ma korzeni i im dłuższe one są.

 

Z jakich tkanek zbudowany jest ząb?

Przejdźmy teraz do budowy histologicznej zęba, czyli do omówienia, z jakich tkanek się on składa. To niewątpliwie szerszy temat.

Ząb tworzą cztery główne tkanki. Najbardziej zewnętrzna z nich to szkliwo. Jest ono zbudowane z hydroksyapatytu, czyli krystalicznego fosforanu wapnia. Szkliwo to ochronna warstwa, osłaniająca pozostałe tkanki zęba przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Może ono dobrze spełniać tę rolę, bo choć jego grubość nie przekracza 2 mm, szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim ciele.

Następna tkanka to znajdująca się pod warstwą szkliwa zębina. Jest ona żółtą substancją o porowatej strukturze. Choć nie posiada twardości szkliwa, to również jej zadaniem jest ochrona zęba. Warto tu zaznaczyć, że zębina jako tkanka nie jest wcale jednolita. Wyróżniamy aż trzy jej odmiany. Pierwszą jest zębina pierwotna. Jest ona wytwarzana w trakcie rozwoju zęba – proces ten ustaje w momencie ostatecznego uformowania wierzchołka korzenia. Odtąd zamiast niej wytwarzana jest zębina wtórna. Trzeci rodzaj to zębina trzeciorzędowa, która powstaje w efekcie działania określonych czynników, takich jak między innymi zużycie zębów i ubytki.

Następną z głównych tkanek zęba jest miazga. Znajduje się ona w centralnej części zęba. Jest zbudowana podobnie jak zębina, ma jednak coś, co ją wyróżnia – jest jedyną żywą tkanką zęba. Spełnia funkcje odżywcze, zaopatrując ząb w tlen i inne niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania substancje. Chroni go też, wytwarzając w razie potrzeby dodatkowe warstwy izolującej zębiny.

Ostatnią główną tkanką zęba jest cement. Ta żółtawa substancja przypominająca kość pokrywa korzeń. Składa się zarówno z materiału organicznego (głównie kolagenu) i nieorganicznego (hydroksyapatyt). Cement umożliwia więzadłom przyczepianie się do zęba, zapewniając jego stabilne umocowanie w zębodole.

 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zębach oraz skontrolować ich stan, odwiedź Stomatologię Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 700 99 38 lub wypełniając formularz.

 

 

Umów wizytę