Podczas ciąży Pacjentka oraz jej nienarodzone dziecko powinni zostać objęci szczególną opieką. A jak przedstawia się kwestia leczenia stomatologicznego? Czy jest ono bezpieczne w tym okresie?
Leczenie próchnicy
Nie należy w czasie ciąży rezygnować z leczenia zębów z próchnicy. Choroby i stany zapalne w jamie ustnej wpływają niekorzystnie na zdrowie zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka.
Jednak nie każdy etap ciąży jest tak samo dobry na leczenie zachowawcze. Najlepszym na to momentem jest drugi trymestr, ponieważ w tym okresie leczenie stomatologiczne jest dla Pacjentki zarówno najbezpieczniejsze, jak i najbardziej komfortowe.
Ekstrakcja zębów
Najlepszym momentem w ciąży na usunięcie zęba jest jej drugi trymestr. W pozostałych okresach lepiej wstrzymać się z takim zabiegiem, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy nie da się go uniknąć (na przykład jeśli pojawia się ropa i zachodzi ryzyko zakażenia).
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe jak najbardziej może zostać przeprowadzone u Pacjentek w ciąży. Kiedyś taki zabieg wiązał się z zatruwaniem zęba, jednak obecnie przeprowadza się go bez zatruwania i w ciągu jednej wizyty (ewentualnie rozłożyć go na dwie wizyty ze względu na wygodę Pacjentki).
A co z badaniem RTG, które jest wykonywane jako standardowa diagnostyka do leczenia kanałowego? Ono również może być bezpiecznie przeprowadzone. Przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu dawka promieniowania jest naprawdę niewielka, poza tym podczas badań dentystycznych nie naświetla się okolic brzucha.
Znieczulenie
A czy można znieczulać zęby w ciąży? Nie tylko można, ale jest to wręcz wskazane, ponieważ stres związany z odczuciami bólowymi aktywuje biochemiczne procesy, które niekorzystnie działają na rozwijające się w łonie matki dziecko. W dzisiejszych czasach nie ma problemu, by wybrać skuteczny środek znieczulający, który będzie w pełni bezpieczny dla Pacjentki i jej dziecka.
Wybielanie zębów
Zabiegiem, którego stanowczo nie powinno się przechodzić w czasie ciąży, jest wybielanie zębów. Dlaczego wybielanie podczas ciąży nie wchodzi w grę? Otóż preparaty wybielające zawdzięczają swoje działanie najczęściej nadtlenkowi wodoru i karbamidu. Jeżeli te substancje przedostaną się do śliny lub na dziąsła, mogą stamtąd przeniknąć do układu pokarmowego dziecka rozwijającego się w łonie matki i wpłynąć na DNA jego komórek.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu dentystycznym w czasie ciąży, zapraszamy do Stomatologii Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 771 77 17 (UL. 1-GO MAJA) oraz 32 242 06 23 (UL. SKOWRONKÓW) lub wypełniając formularz.