Ból zęba potrafi skutecznie utrudnić życie. Każdy zna to nieprzyjemne uczucie, ale skąd właściwie ono się bierze? I co można zrobić w takiej sytuacji, aby pozbyć się tego problemu?
Dlaczego ząb boli?
Skąd bierze się ból zęba? Jego najczęstszą przyczyną jest próchnica. Jest ona powodowana przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Odżywiają się one cukrem, a w procesie tym wytwarzają kwaśne substancje. Uszkadzają one szkliwo, po czym przedostają się do głębszych tkanek zęba – zębiny, a w końcu także i miazgi. Wówczas wywiązuje się stan zapalny.
Ale nie tylko zapalenie miazgi jest odpowiedzialne za ból. Pojawia się on już wtedy, gdy próchnica uszkodzi szkliwo. Odkryte zostają wtedy zakończenia nerwowe, a gdy są podrażniane, efektem jest ból zęba.
Innym powodem bólu jest nadwrażliwość. Objawia się ona ostrym, choć krótkotrwałym bólem pojawiającym się w reakcji na bodźce termiczne (np. ciepłe i zimne potrawy), chemiczne (potrawy kwaśne i słodkie) czy dotykowe. Przyczyną nadwrażliwości jest starcie szkliwa (dochodzi do niego często w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania) lub odsłonięcie szyjek zębowych spowodowane cofaniem się dziąseł.
Jak zaradzić bólowi zęba?
Skuteczny sposób na zażegnanie problemu bólu zęba to oczywiście wizyta u dentysty. W przypadku, gdy ból jest spowodowany próchnicą, rozwiązaniem jest leczenie zachowawcze. Polega ono na tym, że z zęba usuwamy tkanki dotknięte zmianami próchnicowymi, a powstały ubytek uzupełniamy wypełnieniem stomatologicznym.
Stosujemy nowoczesne kompozytowe wypełnienia światłoutwardzalne. Kompozyt to materiał, który łatwo poddaje się kształtowaniu, dzięki czemu możemy skutecznie odtworzyć brakującą część zęba. Jednocześnie pod wpływem światła emitowanego przez specjalną lampę, natychmiast osiąga docelową twardość, dzięki czemu już od razu po wyjściu z gabinetu Pacjent może normalnie spożywać posiłki.
Gorzej wygląda sprawa, jeżeli nie podejmie się leczenia w odpowiednim momencie. Wówczas próchnica będzie się rozprzestrzeniać, atakując kolejne tkanki zęba, aż wreszcie dotrze do miazgi. Wówczas intensywność bólu wzrasta. Jeśli w dalszym ciągu problem będzie bagatelizowany, może dojść do zapalenia miazgi zęba. W tym stanie już tylko leczenie kanałowe może uratować przed utratą zęba.
W wielu przypadkach rzeczywiście jest to ostatnia deska ratunku. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z zęba miazgi, dezynfekcji kanałów i wypełnieniu ich ciekłą gutaperką, a następnie założeniu wypełnienia stomatologicznego. W naszej klinice wykonujemy ten zabieg przy pomocy mikroskopu. Dzięki temu zwiększamy precyzję leczenia, a tym samym ryzyko niepowodzenia ograniczamy do minimum.
Jeśli natomiast ból zębów jest spowodowany ich nadwrażliwością, można sobie poradzić niwelując ją za pomocą specjalnej pasty lub płukanki. Działanie takich środków opiera się na różnych zasadach – niektóre zmniejszają wrażliwość nerwów, a inne zamykają kanaliki zębinowe. Jeśli masz nadwrażliwe zęby, pamiętaj też aby do mycia zębów używać szczoteczki z miękkim włosiem i szorować delikatnie.
Jeżeli takie środki nie przyniosą poprawy, pozostaje jeszcze udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz może wykonać zabieg odbudowy szkliwa za pomocą kompozytowego materiału światłoutwardzalnego.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z bolącym zębem, zapraszamy do kliniki Stomatologia Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 771 77 17 (UL. 1-GO MAJA) oraz 32 242 06 23 (UL. SKOWRONKÓW) lub wypełniając formularz.