Wizyta konsultacyjna

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

23.10.2023
Wizyta konsultacyjna

Wizyta konsultacyjna

 

Pierwsza wizyta w naszym gabinecie to zwykle wizyta konsultacyjna. Nie wiąże się ona z żadnymi zabiegami. Po co ją zatem przeprowadzamy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym wpisie.

 

Jaki jest cel wizyty konsultacyjnej?

 

Podczas pierwszej wizyty Pacjenta w naszym gabinecie zwykle nie przeprowadzamy zabiegów (chyba, że Pacjent ma dolegliwości bólowe – wówczas wymaga szybkiej pomocy). Najczęściej jest to wizyta konsultacyjna. Jaki jest jej cel?

 

Konieczność przeprowadzenia konsultacji przed rozpoczęciem leczenia wiąże się z założeniami stomatologii holistycznej. Jest to filozofia leczenia, która kładzie szczególny nacisk na wzajemne zależności w organizmie, występujące między jego poszczególnymi częściami oraz różnymi chorobami i dysfunkcjami. Organizm to system, w którym wszystko w pewien sposób jest połączone, dlatego ograniczenie się do leczenia miejscowego nie zawsze przynosi dobre rezultaty – takie leczenie często ma jedynie doraźny charakter. Zadaniem leczenia kompleksowego natomiast jest znalezienie prawdziwej przyczyny problemu i przywrócenie Pacjentowi pełni zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej.

 

Leczenie kompleksowe to wieloetapowy proces, dlatego nie powinno się przystępować do niego “z marszu”. Takie leczenie wymaga dokładnego planu działania. I właśnie temu celowi służy wizyta konsultacyjna – pozwala dokonać dokładnej diagnozy i opracować szczegółowy plan leczenia.

 

Jaki jest przebieg wizyty konsultacyjnej?

 

Wizyta konsultacyjna to przede wszystkim wywiad lekarski i przegląd stomatologiczny. Wywiad lekarski jest wymianą informacji między Pacjentem i lekarzem. Informacje te dotyczą zwłaszcza – choć nie tylko – chorób przewlekłych. Niektóre z nich stanowią przeciwwskazania do określonych medycznych zabiegów, dlatego poznanie ich pozwala dobrać odpowiednie metody leczenia.

 

Przegląd stomatologiczny to badanie stanu zdrowia jamy ustnej. Obejmuje ono nie tylko zęby, lecz także dziąsła, policzki, wargi, język, ślinianki, mięśnie żucia, stawy skroniowo-żuchwowe i kości podtrzymujące zęby. Lekarz ocenia także prawidłowość zgryzu oraz ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób dziąseł i kości, a nawet zmian nowotworowych.

 

W ramach wizyty konsultacyjnej wykonujemy również badanie rentgenowskie. RTG ortopantomograficzne pozwala lekarzowi na wnikliwą diagnostykę danego przypadku.

 

Wiadomości uzyskane przez lekarza w trakcie wizyty konsultacyjnej posłużą mu do opracowania planu leczenia, który będzie brał pod uwagę potrzeby i oczekiwania Pacjenta oraz uwzględniał jego indywidualne uwarunkowania. Plan leczenia obejmuje wszystkie kolejne etapy potrzebne, żeby przywrócić Pacjentowi pełnię zdrowia i funkcjonalność jamy ustnej.

 

Plan wraz z kosztorysem zostaje przedstawiony Pacjentowi i omówiony. Na tym etapie Pacjent powinien też zadawać pytania, jeżeli nie wszystko jest dla niego jasne lub ma wątpliwości.

 

Warto zaznaczyć, że plan leczenia jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia lekarza, ale również i Pacjenta. Dzięki znajomości całej planowanej procedury nie czuje się on zagubiony na żadnym etapie leczenia i w każdym momencie wie, jakie zabiegi będą wykonywane i jaka droga dzieli go jeszcze od zakończenia leczenia.

 

Dowiedz się więcej

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o przebiegu wizyty konsultacyjnej i powodach, dla których jest ona niezbędna, zapraszamy do Przychodni Stomatologicznej Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę