Leczenie kanałowe Ruda Śląska

Leczenie kanałowe krok po kroku

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

30.01.2024
Leczenie kanałowe Ruda Śląska

Leczenie kanałowe w wielu przypadkach jest jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba. Ale jak dokładnie przebiega taki zabieg? Prześledźmy wspólnie jego poszczególne etapy.
 
 

Leczenie kanałowe – kiedy jest potrzebne?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, przeprowadza się w przypadku infekcji i chorób miazgi oraz zmian zapalnych w obrębie tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Taki stan to najczęściej efekt nieleczonej albo niewłaściwie leczonej próchnicy. Początkowo próchnica atakuje zewnętrzną tkankę zęba, czyli szkliwo, jednak w miarę rozwoju przenika coraz głębiej, obejmując swym zasięgiem również zębinę, a w końcu i miazgę. Dopóki ogranicza się do szkliwa i zębiny, wystarczy standardowe leczenia zachowawcze, by zaradzić problemowi. Kiedy jednak zostanie zaatakowana miazga – jedyna unaczyniona i ukrwiona część zęba – dochodzi do zapalenia i zazwyczaj jedynie leczenie kanałowe może uratować przed utratą zęba.
 
 
Leczenie kanałowe krok po kroku
 
 

Jak przebiega taki zabieg?

Konsultacja i diagnostyka
 
Pierwszy krok to konsultacja lekarska połączona z diagnostyką. Lekarz musi ocenić sytuację i zdecydować, czy ząb rzeczywiście kwalifikuje się do leczenia kanałowego, a także zaplanować zabieg tak, by był on skuteczny i bezpieczny dla Pacjenta. Diagnostyka to w tym wypadku przede wszystkim badanie RTG pozwalające wykryć obecność zmiany zapalnej okołowierzchołkowej korzenia, poznać stan tkanek zęba oraz liczbę i budowę kanałów korzeniowych.
 
Przygotowania
 
Właściwy zabieg rozpoczyna się od odpowiednich czynności przygotowawczych, które mają na celu zapewnienie Pacjentowi bezpieczeństwa i komfortu. Podaje się znieczulenie, a ząb zabezpiecza koferdamem. To cienka gumowa membrana izolująca pole zabiegowe od pozostałej części jamy ustnej. Dzięki niej bakterie nie mają dostępu do zęba, a także płyny do dezynfekcji kanałów nie przedostają się poza ząb, co mogłoby skutkować podrażnieniem dziąseł. Zanim przystąpi się do usunięcia miazgi, trzeba usunąć z zęba próchnicę i odbudować jego zniszczone ściany.
 
Usunięcie miazgi
 
Następnym krokiem jest otworzenie komory zęba. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do jego wnętrza. Usuwa znajdującą się w komorze miazgę, po czym lokalizuje ujścia kanałów korzeniowych, które również musi oczyścić z miazgi.
 
Opracowanie kanałów
 
Kanały zostają minimalnie poszerzone przy użyciu odpowiednich narzędzi endodontycznych. Każdy kanał korzeniowy musi zostać dokładnie oczyszczony i odkażony. Podczas tego procesu jest na bieżąco przepłukiwany płynem o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
 
Wypełnienie kanałów
 
Gdy kanały są już całkowicie oczyszczone z miazgi, wolne od bakterii i zanieczyszczeń, wypełnia się je ciekłą gutaperką. Jest to biokompatybilny materiał na bazie naturalnego kauczuku. Prawidłowość wypełnienia kanałów sprawdza się znów na podstawie zdjęcia RTG.
 
Odbudowa zęba
 
Na koniec pozostaje już tylko wykonać odbudowę korony zęba. Można tego dokonać za pomocą wypełnienia stomatologicznego, nakładu lub korony protetycznej, w określonych przypadkach wzmocnionej wkładem koronowo-korzeniowym.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, zapraszamy do Stomatologii Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę