klinika stomatologiczna Ruda Śląska

Szczękościsk – co to i czy samoistnie ustąpi?

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

18.02.2024
klinika stomatologiczna Ruda Śląska

Szczękościsk to problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Co wpływa na powstanie tej dysfunkcji i jak sobie z nią radzić?
 
 

Co to jest szczękościsk?

Szczękościsk to dolegliwość uniemożliwiająca otwarcie jamy ustnej. Szczękościsk może być całkowity (nie da się otworzyć ust) lub częściowy (usta można wprawdzie otworzyć, ale nie da się osiągnąć ich pełnego rozwarcia). Przypadłość ta wiąże się z zaburzeniami mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, czyli mięśnia żwacza, skroniowego i skrzydłowych. Szczękościsk polega na tym, że dochodzi do przedłużonego skurczu tych mięśni.
 
Z powodu szczękościsku występują problemy z gryzieniem pokarmów i ziewaniem, a niekiedy nawet z mówieniem. Innymi jego skutkami bywa ból gardła i ucha, a występować może również gorączka, trzaski i przeskakiwanie żuchwy, niekiedy też zmiana barwy głosu.

Przyczyny szczękościsku

Szczękościsk sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jego powodem mogą być procesy patologiczne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego albo choroby ogólnoustrojowe. Do możliwych przyczyn należą:
 
-zmiany w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, na przykład zwyrodnienia, ropnie, wrodzone zesztywnienie struktur, procesy zapalne, nowotwory, a także urazy mechaniczne
 
-bruksizm – niekontrolowane napady zgrzytania zębami niekorzystnie wpływają na elementy stawu skroniowo-żuchwowego
 
-powikłania przy usuwaniu zębów
 
-padaczka
 
-stany zapalne gardła
 
-zębopochodne zapalenie okostnej
 
-zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 
-udar mózgu
 
-ropień migdałka gardłowego
 
-ropowica dna jamy ustnej
 
-ropień mózgu
 
-tężec
 
-długotrwały stres lub zaburzenia lękowe – do szczękościsku dochodzi również na tle nerwowym
 
 
Szczękościsk - co to i czy samoistnie ustąpi?
 
 

Czy szczękościsk ustąpi samoistnie?

To zależy od jego charakteru i przyczyny. Jeżeli szczękościsk jest efektem ubocznym po usunięciu ósemki czy użyciu znieczulenia stomatologicznego, zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 48 godzin. W przypadku, gdy jest skutkiem stresu i napięcia nerwowego, powinien ustąpić, gdy znikną wywołujące go psychiczne czynniki.
 
Niestety nie można jednak zagwarantować, że szczękościsk ustąpi sam z siebie. W wielu przypadkach utrzymuje się i wymaga pomocy lekarskiej.
 
 

Jak leczyć szczękościsk?

Podstawą skutecznego leczenia jest dokładna diagnoza pozwalająca określić przyczynę problemu. Lekarz może zlecić badania:
 
-stomatologiczne – by sprawdzić, czy przyczyną nie są stany zapalne w jamie ustnej
 
-radiologiczne – by zweryfikować stan stawu skroniowo-żuchwowego, a także wykluczyć ewentualny guz mózgu bądź ropień
 
-neurologiczne – EEG pozwala potwierdzić lub wykluczyć padaczkę jako przyczynę
 
-laryngologiczne – dla zweryfikowania obecności stanów zapalnych lub urazów w stawie
 
-laboratoryjne – przy podejrzeniu stanu zapalnego
 
Jeżeli przyczyną szczękościsku są problemy z zębami, rozwiązaniem jest leczenie stomatologiczne – zęby trzeba wyleczyć lub usunąć. Jeśli natomiast podłożem problemu jest infekcja, leczenie odbywa się za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych. W przypadku, gdy jest on spowodowany dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, stosuje się szynę okluzyjną zakładaną na górny łuk zębowy, która zmniejsza ból i napięcie mięśni, przywracając im możliwość rozkurczu.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź Stomatologię Warzyszyński. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę