Wypełnienie kompozytowe zęba – co to takiego i ile kosztuje?

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

27.03.2024
Wypełnienie kompozytowe zęba - co to takiego i ile kosztuje?

Czym jest wypełnienie kompozytowe? Co je wyróżnia na tle innych wypełnień? Jaki jest jego koszt? Na te i inne pytania odpowie nasz wpis.
 
 

Wypełnienie kompozytowe zęba – co to takiego?

Wypełnienie stomatologiczne służy do odbudowy ubytku. Leczenie zachowawcze zęba obejmuje standardowo usunięcie jego zainfekowanych przez próchnicę tkanek oraz odbudowanie ich ubytku, właśnie za pomocą wypełnienia. Wypełnienie może być zrobione z różnych materiałów. W przypadku nowoczesnych wypełnień takim tworzywem jest kompozyt.
 
Kompozyt stomatologiczny składa się z organicznej żywicy oraz nieorganicznego wypełniacza. Ponieważ kompozyt jest plastyczny, można go doskonale dopasować do zęba. Gdy już się to zrobi, można w prosty sposób szybko zmienić jego konsystencję – naświetlanie lampą halogenową lub laserową sprawia, że natychmiast twardnieje, uzyskując potrzebną trwałość i stając się integralną częścią zęba. Dlatego też wypełnienia kompozytowe są nazywane światłoutwardzalnymi.
 
 

Jak zakłada się wypełnienie kompozytowe?

Prowadząc leczenie zachowawcze, stomatolog musi ocenić charakter i wielkość ubytku – od tego uzależnione jest dalsze postępowanie. Ząb zaatakowany przez próchnicę leczy się, usuwając zainfekowane przez nią tkanki, a następnie przeprowadzając jego odbudowę.
 
Przed założeniem wypełnienia należy przygotować dla niego powierzchnię zęba. Do tego celu służy specjalny żel, który przystosowuje ją do połączenia z kompozytem. Po pewnym czasie lekarz go wypłukuje, a po wysuszeniu kładzie na jego miejsce bond. Dopiero w następnej kolejności jest nakładany właściwy kompozyt. Kładzie się go warstwowo, a każdą z warstw naświetla osobno, aż osiągnie wymaganą twardość. Na zakończenie trzeba jeszcze odpowiednio dopasować wysokość plomby do zgryzu i wypolerować ją.
 
 

Jakie są zalety wypełnień kompozytowych?

Niewątpliwą zaletą kompozytowych wypełnień jest ich nienaganna estetyka. Kolor takich wypełnień oraz sposób, w jaki odbijają światło, są dostosowane do właściwości wykazywanych przez naturalne szkliwo zębów. Dlatego po założeniu wypełnienie zasadniczo nie różni się pod względem wizualnym od naturalnych tkanek zęba.
 
Warto zwrócić także uwagę na samą metodę zakładania wypełnienia, która nie wymaga usuwania dużej części zdrowych tkanek zęba.
 
Wypełnienia kompozytowe są też szczelniejsze niż starsze typy wypełnień. A ponieważ dokładniej przylegają do tkanek zęba, jest on lepiej zabezpieczony przed próchnicą, która mogłaby się rozwinąć pod wypełnieniem. Inną zaletą światłoutwardzalnego kompozytu jest odporność na mechaniczne uszkodzenia.
 
 

Jak długo wytrzymuje wypełnienie kompozytowe?

Trwałość wypełnienia kompozytowego w dobrych warunkach wynosi około 7-8 lat. Po tym czasie kompozyt może ulegać przebarwieniom i wymagać wymiany.
 
 
Wypełnienie kompozytowe zęba - co to takiego i ile kosztuje?
 
 

Ile kosztuje wypełnienie kompozytowe?

Cena wypełnienia kompozytowego zależy od konkretnego przypadku – znaczenie ma przede wszystkim wielkość ubytku, bo to od niej zależy ilość kompozytu, jakiej trzeba użyć. W naszym gabinecie koszt wypełnienia zęba zaczyna się od 250 zł.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wypełnieniach kompozytowych, odwiedź Stomatologię Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę