Ortodoncja Ruda Śląska

Szlifowanie zębów pod licówki

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

22.04.2024
Ortodoncja Ruda Śląska

Licówki to cienkie płatki mocowane na przedniej części zębów, żeby skorygować ich niewielkie niedoskonałości. Ale jak należy przygotować do tego zęby? Być może słyszałeś, że do licówek wymagane jest szlifowanie zębów. Czy to prawda? I jakie jest tego cel?
 
 
 

Jak przygotowuje się zęby pod licówki?

 
Pierwszy krok to dokładne sprawdzenie stanu zębów, ponieważ tylko na zdrowych zębach można mocować licówki. Jeżeli więc w trakcie przeglądu okaże się, że zęby są dotknięte próchnicą lub znajdują się na nich ubytki, to konieczne będzie przeprowadzenie leczenia w ramach przygotowania do licówek.

Inną ważną kwestią jest higienizacja, która pozwala odpowiednio przygotować powierzchnię zębów, usuwając z niej kamień nazębny, płytkę bakteryjną i osady. Ale to jeszcze nie wszystko. W przypadku licówek porcelanowych często potrzebne jest także zeszlifowanie niewielkiej warstwy szkliwa.
 
 
 

Czy szlifowanie zębów pod licówki jest konieczne?

 
Nie zawsze zachodzi konieczność szlifowania zębów pod licówki porcelanowe. Decyzja o tym jest podejmowana osobno dla każdego przypadku, a zależy od, jakie zęby ma Pacjent i jaką zmianę chciałby osiągnąć dzięki licówkom.
 
stomatologia zachowawcza Ruda Śląska
 
 
 

Po co szlifuje się zęby pod licówki?

 
Szlifowanie szkliwa zębów pod licówki ma na celu osiągnięcie jak najlepszego efektu estetycznego. Licówka jest wprawdzie bardzo cienka (jej grubość wynosi około jednego milimetra), jednak nadal jest to dodatkowa warstwa na zębie. Ząb z zamocowaną licówką staje się bardziej wypukły. W części przypadków taki efekt jest pożądany i pozwala lepiej wyeksponować uśmiech. Wówczas wykonuje się licówki porcelanowe bez szlifowania szkliwa, a jedynie wygładza się jego powierzchnię.

Ale w sporej części przypadków uwypuklenie zęba przynosi niekorzystny efekt estetyczny. Dzieje się tak między innymi, gdy zęby już naturalnie są wyraźnie wypukłe lub gdy są wysunięte do przodu. Pod licówkę trzeba wtedy zrobić miejsce, by naturalnie wpasowała się w ząb.
 
 
 

Jak szlifuje się szkliwo pod licówki?

 
O tym, jaka ilość szkliwa i w jakich częściach zęba powinna zostać zeszlifowana, decyduje lekarz. Wszystko to zależy od naturalnego kształtu zęba oraz efektu, jaki ma zostać osiągnięty dzięki licówce. Często na przykład konieczne jest zeszlifowanie szkliwa w okolicy przydziąsłowej. Powstaje w ten sposób rowek, dzięki któremu możliwe jest gładkie przejście licówki w naturalny ząb.

Podobne rowki tworzy się na bocznych powierzchniach, co pozwala uzyskać w przestrzeniach międzyzębowych wystarczająco dużo miejsca na porcelanę. A to ważne, żeby przejście licówki w ząb również z profilu było niewidoczne.
 
 
 

Dowiedz się więcej

 
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o porcelanowych licówkach, zapraszamy do Stomatologii Warzyszyński. Chętnie opowiemy, jaki efekt pozwalają one uzyskać i jak przebiegają procedury takiego leczenia. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.
 

Umów wizytę