Piaskowanie zębów – na czym polega i co daje? Koszty i efekty

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

23.05.2024
Piaskowanie zębów - na czym polega i co daje? Koszty i efekty

 

Piaskowanie jest nieodłącznym elementem gabinetowej higienizacji zębów. Na czym polega piaskowanie i jakie korzyści może przynieść Twoim zębom?

 
 

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to jeden ze standardowych zabiegów higienizacyjnych, (obok skalingu, polerowania i fluoryzacji). Wykorzystuje się w nim piasek stomatologiczny. Zawiera on drobiny czyszczące o twardości wystarczającej do usuwania osadu i nalotu z zębów, ale jednocześnie na tyle niedużej, że szkliwo nie doznaje przy tym uszczerbku.

Do tego zabiegu używamy piaskarki. Z dyszy tego urządzenia, przesuwanej po powierzchni zębów, wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i wspomnianych drobin czyszczących.
 
 

Jakie są efekty piaskowania?

Profesjonalnie wykonane piaskowanie sprawia, że zęby zostają oczyszczone z osadu. Wpływa to korzystnie zarówno na ich zdrowie, jak i estetykę (odcień zębów pozbawionych osadu jest nieco jaśniejszy).
 
 

Czego nie jeść po piaskowaniu zębów?

Po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez dwie lub trzy godziny. Po upływie tego czasu można już jeść i pić, ale warto jeszcze przez dwadzieścia cztery godziny utrzymywać “białą dietę”. Oznacza to po prostu rezygnację w tym czasie ze spożywania pokarmów i napojów zawierających barwiące składniki. Należą do nich soki, wino, kawa, herbata i niektóre owoce, np. porzeczki i jagody. Stosowanie tej diety przez dobę pozwoli na dłuższe utrzymanie się efektu piaskowania.
 
Chirurgia stomatologiczna Ruda Śląska
 
 

Jak często należy wykonywać piaskowanie?

Efekty piaskowania oczywiście są jedynie czasowe, ponieważ nowy osad będzie pojawiał się na zębach. Choć trzeba tu nadmienić, że po profesjonalnej kompletnej higienizacji tempo jego osiadania powinno być wolniejsze. W skład higienizacji wchodzi polerowanie. Zabieg ten przypomina mycie zębów, ale zamiast zwyczajnej pasty stosuje się do niego specjalne pasty polerskie. Efektem jest wygładzenie powierzchni zębów. Pozwala to na dłuższe utrzymanie się efektu piaskowania, ponieważ nalot trudniej osadza się na gładkiej powierzchni, pozbawionej bruzd i zagłębień.

Mimo spowolnienia tego procesu, nie da się całkowicie obronić zębów przed pojawianiem się na nich osadu, dlatego gabinetowa higienizacja – w tym i piaskowanie – powinna być co jakiś czas powtarzana. Jak często? Optymalnie powinno się poddawać takiemu zabiegowi co pół roku. Częściej w przypadku palaczy oraz osób zmagających się z chorobami przyzębia.
 
 

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Nie wykonujemy piaskowania jako osobnego zabiegu – zawsze wchodzi ono w skład kompleksowej higienizacji, razem ze skalingiem, polerowaniem i fluoryzacją, a także instruktażem higieny. Cena całego pakietu higienizacyjnego w naszym gabinecie to 350 zł.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach higienizacyjnych, zapraszamy do Stomatologii Warzyszyński. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę