Grzybica jamy ustnej – czy jest zaraźliwa? Przyczyny i leczenie

Autor:

Daria Warzyszyńska

Data:

28.06.2024
Grzybica jamy ustnej - czy jest zaraźliwa? Przyczyny i leczenie

Grzybica jamy ustnej, inaczej zwana kandydozą lub drożdżycą jamy ustnej, to często występujące schorzenie. Jak ją rozpoznać i w jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?
 
 

Jakie są przyczyny grzybicy jamy ustnej?

Grzybicę jamy ustnej wywołują drożdżopodobne grzyby z rodziny Candida (dlatego właśnie jej inna nazwa to kandydoza). Grzyby te są zwykłym składnikiem flory jamy ustnej, który u większości osób nie wywołuje choroby. Istnieją jednak czynniki, które sprzyjają ich nadmiernemu namnażaniu. To przede wszystkim:
 
obniżona odporność – najczęściej grzybica jamy ustnej rozwija się u osób, u których występują wrodzone lub nabyte zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Choroba może też pojawić się, gdy organizm jest osłabiony przebytą infekcją bakteryjną lub wirusową.;
 
zaburzenia metaboliczne i hormonalne – przypadłości takie jak choroby tarczycy, niedoczynność nadnerczy, nadczynność przytarczyc czy cukrzyca również zwiększają ryzyko grzybicy jamy ustnej;
 
leki – niektóre środki farmaceutyczne także sprzyjają grzybicy, zwłaszcza kortykosteroidy, cytostatyki i antybiotyki;
 
dieta – brak pewnych składników odżywczych w spożywanych pokarmach, przede wszystkim witaminy C, kwasu foliowego i żelaza, również może przyczyniać się do rozwoju grzybicy.
 
Do czynników ryzyka należy też ciąża, grupa krwi 0 i palenie papierosów. Bardziej narażeni są też Pacjenci w określonym wieku, mianowicie ci po pięćdziesiątce oraz dzieci w okresie noworodkowym.
 
 

Objawy grzybicy jamy ustnej

Kandydoza występuje w różnych odmianach. Każda z nich ma swoją własną grupę charakterystycznych objawów, które odróżniają ją od innych typów tej choroby. Wspólne objawy, niezależne od rodzaju grzybicy, to między innymi owrzodzenie jamy ustnej, biały nalot na języku, ból języka i dziąseł, wrażenie suchości w gardle oraz nieprzyjemny zapach z ust. W zależności od rodzaju grzybicy objawom tym mogą towarzyszyć na przykład czerwone plany, białawe grudki, zmiany rumieniowe czy kożuchowate wykwity.
 
 
Grzybica jamy ustnej - czy jest zaraźliwa? Przyczyny i leczenie
 
 

Czy grzybica jamy ustnej jest zaraźliwa?

Niestety grzybica jest chorobą zakaźną. Dlatego, jeśli u Ciebie lub któregoś z Twoich domowników pojawią się objawy, należy uważać, żeby grzybica jamy ustnej nie przeniosła się na inne osoby.

Jak leczy się grzybicę jamy ustnej?

W przypadku grzybicy jamy ustnej należy udać się do stomatologa. Zanim przystąpi się do leczenia grzybicy, powinno zostać wykonane badanie mykologiczne z antymykogramem. Pozwoli ono dobrać odpowiednie leki – takie, na które drożdżaki nie będą odporne.
 
W przypadku grzybicy jamy ustnej bowiem przeprowadza się miejscowe leczenie farmakologiczne. Leki przeciwgrzybicze pozwalają usunąć przyczynę choroby, dzięki czemu oczywiście ustępują także objawy.
&nbsp
Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów, przeprowadza się leczenie ogólne, najczęściej przy zastosowaniu takich leków jak flukonazol, itrakonazol czy worykonazol.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o grzybicy i innych chorobach jamy ustnej, zapraszamy do gabinetu Warzyszyński. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 32 771 77 17 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę